Dobry dentysta w Zabrzu - Dla dentystów

stomatolog zabrze

Przyczyny powstawania próchnicy zębów

Próchnica zębów jest najczęstszym problemem, który zmusza nas do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Warto więc wiedzieć, czym w ogóle próchnica jest i w jaki sposób powstaje. Próchnica zębów jest to bakteryjna choroba zakaź

Dobry dentysta w Zabrzu - Dla dentystów stomatolog zabrze
na twardych tkanek zęba. Próchnica objawia demineralizacją substancji nieorganicznych. Używając innego języka można powiedzieć, że ząb zaatakowany przez próchnicę czernieje. Żeby próchnica zęba mogła zaistnieć potrzebne są cztery czynniki występujące jednocześnie, a są to bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. W walce przeciw próchnicy stosuje się różne metody i zabiegi, gdzie najprostszą z nich jest po prostu odpowiednia profilaktyka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem próchnicy i ubytków próchnicowych jest stomatologia zachowawcza. Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług w związku z leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Ubytków próchniczych nie da się zregenerować, więc celem leczenia jest zachowanie dotkniętego próchnicą zęba.


Zabiegi chirurgii stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna jest taką specjalizacją, która zawiera w sobie elementy z dwóch obszernych dziedzin medycyny, to jest zahacza o stomatologię oraz chirurgię. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się operacyjnym leczeniem jamy ustnej i jej okolic. Zakres zabiegów stomatologii chirurgicznej jest dość szeroki, jednak najczęściej wykonywanym zabiegiem w gabinetach stomatologicznych jest usunięcie zęba, czyli tak zwana ekstrakcja zęba. Ponadto do zabiegów należących do działu chirurgii stomatologicznej można zaliczyć podcinanie wędzidełek warg i języka, odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku czy resekcje wierzchołka korzeni. Chirurgia stomatologiczna stanowi szeroki dział stomatologii, ponieważ istnieje wiele zabiegów wykonywanych w jamie ustnej i przyległych okolicach. Zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej, który jest najczęściej wykonywany w gabinetach stomatologicznych, jest ekstrakcja zęba. Zabieg usuwania zęba następuje w momencie, kiedy nie da się go już wyleczyć lub kiedy jego usunięcie jest konieczne z innych powodów.


Protetyka jako dział stomatologii

Stomatologia jest takim działem medycy, który zawiera wiele zagadnień dotyczących budowy i leczenia jamy ustnej oraz jej okolic. Z tego powodu można wyróżnić kilka specjalizacji w ramach stomatologii. Jedną ze specjalizacji stomatologicznych jest protetyka stomatologiczna, która jest osobnym działem zajmującym się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych. Zadaniem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie właściwych funkcji oraz estetyki zębów w jamie ustnej. W ramach leczenia protetycznego wyróżnia się takie elementy, jak korony, mosty, licówki oraz protezy. Można wyróżnić wiele rodzajów protez stomatologicznych, a podstawowym podziałem jest kryterium ruchomości, to znaczy czy dana proteza jest stała i nie można jej wyjąć, czy jest ruchoma, czyli dająca się wyjść z ust. Innym rozróżnieniem protez jest kwestia tego z jakiego materiału zostały one wykonane. Protetyka jest więc bardzo szerokim działem stomatologicznym, a usługi z tego zakresu świadczone przez gabinety stomatologiczne są różnorodne.


Rodzaje wybielania zębów

Wybielanie zębów jest najczęściej oferowaną usługą przez gabinety stomatologiczne jeśli chodzi o zakres usług stomatologii estetycznej. Nie każdy posiada naturalnie śnieżnobiałe zęby, poza tym pod wpływem pewnych czynników zewnętrznych na zębach mogą się pojawić różnego rodzaju przebarwienia. Wybielanie zębów jest zabiegiem typowo kosmetycznym, a sam zabieg należy do tak zwanej stomatologii estetycznej. Istnieją dwa podstawowe rodzaje wybielania oferowane przez lekarzy stomatologów. Jedynym z rodzajów wybielania jest tak zwane wybielanie gabinetowe, które zapewnia natychmiastowy rezultat, aczkolwiek nie jest zalecane dla wrażliwych zębów. Innym rodzajem wybielania zębów jest wybielanie metodą nakładkową, która to metoda jest całkowicie nieszkodliwa dla zębów. Korzystający z metody nakładkowej pacjent otrzymuje specjalnie wykonane szyny oraz specjalny żel wybielający. Ponadto niektóre gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie opcję wybielania zębów, która łączy ze sobą te dwie metody.



© 2019 http://dla-dentystw.okon.waw.pl/