Jak wygląda współczesna stomatologia? - Dla dentystów

Leczenie zębów pod mikroskopem Chorzów

Na rynku znajdziemy małe gabinety stomatologiczne

Piękny uśmiech to wizytówka każdego. Pod warunkiem, że ten każdy dba o swoje uzębienie. Najlepiej jest już od małego wyrabiać pozytywne nawyki dbania o zęby wedle maksymy, czym skorupka za młodu

Jak wygląda współczesna stomatologia? - Dla dentystów Leczenie zębów pod mikroskopem Chorzów
nasiąknie, tym na starość trąci. Właściwe i odpowiednio częste szczotkowanie, używanie płynów, nici dentystycznych itp. Zawsze jednak należy kontrolować i sprawdzać co dzieje się w naszej jamie ustnej. Dobrze jest więc znaleźć porządny gabinet dentystyczny i regularnie go odwiedzać. Profilaktyka to coś co sprawi, że nie powinniśmy mieć większych problemów z naszym uzębieniem. Stomatolog sprawdzi, czy wszystko jest w porządku, a w przypadku ubytków, chorób lub niezbędnych zabiegów, podejmie właściwe działania. Na rynku znajdziemy małe gabinety stomatologiczne lub też wielkie kliniki. Różne ceny, różny zakres usług. Nie każdy dentysta dysponuje również najnowocześniejszym sprzętem. Wszystko pozostaje w gestii waszych portfeli i problemów jakie macie w swojej jamie ustnej. Pamiętajcie, że zęby to kwestia zdrowia!


Dlatego warto chodzić na częste wizyty

Niektóre strachy, które są w człowieku, istnieją irracjonalnie. Jednym z tych strachów jest strach przed dentystą. Dentysta, stomatolog czy nawet gabinet dentystyczny, wszystkie te słowa powodują paraliżujące uczucie strachu i przerażenia, nie tylko u najmłodszych. Skąd on się bierze ? Źródła takiego strachu są różne. Jednym z nich jest trauma z dzieciństwa. Gdy rodzice zabierali nas do dentysty, nigdy nie była to miła wizyta. Nawet jeśli stomatolog był uroczym człowiekiem, widok wiertła w naszych ustach i oślepiające światło, wywołuje w człowieku traumę na długie lata. Innym rozwiązaniem zagadki strachu przed dentystą, jest oczywisty i naturalny strach przed bólem. Idąc do dentysty, uosabiamy go sobie własnie w uczuciem bólu, który wywołuje w nach strach i dyskomfort. Powiedzmy sobie szczerze, niewielka ilość osób, idzie do dentysty, gdy wszystko jest dobrze. Zazwyczaj udajemy się tam, gdy ból jest silny lub nie do zniesienia. To pokazuje że nie boimy się dentysty jako człowieka, tylko jego działania, konsekwencji zaniedbania naszych zębów. Dlatego warto chodzić na częste wizyty kontrolne, co prawdopodobnie zmniejszy lub zniweluje nasz strach.


Dlaczego boimy się dentysty?

Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.


Aktualnie ból związany z zabiegami stomatologicznymi

Wizyta u stomatologa napawa strachem nie tylko dzieci. Również wielu dorosłych ma opory przed odwiedzeniem gabinetu dentystycznego.
Czy obawy te są słuszne a dentysta jest lekarzem, którego warto omijać szerokim łukiem? Nic bardziej mylnego. Obecna technologia i wiedza w zakresie stomatologii jest bardzo dobrze rozwinięta. Każdy gabinet dentystyczny w Polsce wyposażony jest w nowoczesne maszyny i urządzenia usprawniające pracę stomatologów. Z kolei zakres wiedzy i doświadczenie sprawia, że dentysta jest lekarzem o dużym zaufaniu publicznym.
Aktualnie, ból związany z zabiegami stomatologicznymi jest znikomy lub też zupełnie nie odczuwalny. Jest to możliwe dzięki stosowaniu innowacyjnych środków znieczulających. Chcąc więc zachować zdrowie i odpowiednią higienę jamy ustnej warto regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wykonane w nim zabiegi wpłyną na komfort fizyczny i psychiczny każdego pacjenta. Nie zadbane zęby mogą być bowiem przyczyną wielu chorób i zaburzeń organizmu.
Choć przez lata dentysta utożsamiany był z brakiem doświadczenia i empatii, sytuacja ta zmieniła się w obecnych czasach. Aktualnie, stomatolog cieszy się dużym poważaniem i zaufaniem wśród pacjentów.


Jeśli maluch nie będzie nic czuł

Wiele dorosłych boi się stomatologów, więc nie ma co się dziwić, że jest to również lęk dzieci. Czasem jest on tak paraliżujący, że kiedy dane dziecko usłyszy, że musi odwiedzić gabinet dentystyczny, to wpadnie ono w prawdziwą histerię. Jednak dentysta ma swoje sposoby na radzenie sobie z takimi bojaźliwymi dzieciakami. Jakie są te metody? Przede wszystkim, wiele stomatologów daje dzieciom nagrody po skończonej wizycie. Mogą to być naklejki, kolorowanki albo nawet małe pasty do zębów czy szczoteczki. Sprawia to, że dziecko czuje się tak, jakby w końcu doświadczyło czegoś miłego i szybko zapomina o tym, co było wcześniej robione w jego buzi. Dzięki temu dentysta zaczyna kojarzyć się bardzo miło, bo przecież jest to osoba, która daje prezenty. Bardziej skrajnym sposobem poradzenia sobie z dziecięcym strachem przed stomatologiem jest podanie mu znieczulenia. Jeśli maluch nie będzie nic czuł podczas wizyty, gabinet dentystyczny nie będzie mu się wydawał strasznym miejscem. Najzwyczajniej w świecie nie będzie miał ku temu powodów, bo przecież nie doświadczył tam żadnych nieprzyjemnych rzeczy.


Gdy namnażające się w obrębie jamy

Próchnica postępuje szybko i nieleczona prowadzi do powstania ubytków. Zaatakowane przez nią zęby nie tylko szpecą, ale, co gorsza, stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Gdy mnożące się w jamie ustnej drobnoustroje wraz z krwiobiegiem przedostaną się w głąb organizmu, mogą narazić na szwank zdrowie posiadacza chorych zębów.

Kto by pomyślał, że u podłoża wielu poważnych chorób leżą zepsute zęby? Okazuje się, że za zapalenie kłębuszków nerkowych, cukrzycę typu 2, jak i choroby serca odpowiedzialne być mogą chorobowo zmienione zęby. Gdy namnażające się w obrębie jamy ustnej patogeny dotrą do nerek, są w stanie wywołać kłębuszkowe zapalenie tego organu, gdy dostaną się do trzustki, potrafią zakłócić pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i zapoczątkować rozwój cukrzycy, atakując zaś serce, mogą je poważnie uszkodzić.

Próchnicę należy zatem leczyć i to im wcześniej, tym lepiej. Naprawdę, nie warto ociągać się z wizytą u stomatologa, bo odkładanie nie tylko podniesie koszty opieki dentystycznej, ale i wydłuży czas leczenia. Aby uniknąć czarnego scenariusza, czyli leczenia kanałowego dentysta zaprasza na wizyty kontrolne, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i sprawią, że leczenie będzie szybkie i prawie bezbolesne.

W zapobieganiu próchnicy ważną rolę odgrywają też zabiegi higieniczne, które oferuje każdy gabinet dentystyczny. Stomatolog dokładnie i bezboleśnie oczyści zęby, co pomoże chronić szkliwo, usunie przebarwienia i zadba o zdrowie dziąseł.



© 2019 http://dla-dentystw.okon.waw.pl/